EDICIONI I KOLEKCIONISTËVE TË ORIGJINËS

100 VITET E CITROËN-IT TË GUXIMIT DHE NDRYSHIMIT

Në njëqindvjetorin e tij, brendi Citroën është duke zbuluar një edicion ekskluziv koleksionistësh në 6 modele në rangun e saj: C1, C3, C3 Aircross Kompakt SUV, C4 Cactus Hatchback, C-Elysée dhe C4 / Grand C4 SpaceTourer. Versione të veçanta do të lançohen në gjysmën e parë të vitit 2019, duke bërë homazhe për 100 vjet të krijimtarisë dhe guximit.

100 VITET E KOMODITETIT

 PERSONALIZIM I RI

Personnalisation-exterieure_555x318

Çdo model është i disponueshëm në ngjyra të ndryshme dhe stil elegant : Bardhë, Hiri dhe Zi.
Menjëherë e njohur, edicioni i kolektorit përmban personalizim të jashtëm të “Origins”, me përbërje të dizajnit me ngjyrë të Bronzit.

SPECIAL ORIGINS DIZAJN

Personnalisation-interieure_555x318

Dekorimi i brendshëm përmban: Kolltukë Chiné Gray të qepura në ari dhe një etiketë “Origins” (në C3, C3 Aircross Compact SUV dhe C4 Cactus Hatchback), një rrip pultesh në Mistral TEP me mbulesë ari (në C3 ) dhe shtroja të veçanta para dhe prapa.

RISHIKIM I HISTORISË

Edicioni “Origins” që mbulon gamën e feston vitin e njëqindtë të një marke të guximshme dhe vizionare duke rishikuar sukseset kryesore dhe temat kryesore të historisë së saj, që nga viti 1919 deri në ditët e sotme.
Brendi ka tërhequr një paralele në fotografi midis çdo modeli të ri të koleksionit dhe një emblematik Citroën që ndan një pikë të përbashkët.

 

 

CITROËN C1 ORIGINS DHE 2 CV –
100 VITET E SHKATHËSIS

Citroen-C1_308x176

Citroën C1 Origins
Citroën C1 është frymëzuar nga konsumatorët dhe stilet e tyre të jetesës dhe e bën jetën e tyre të përditshme më të lehtë.I shkathët dhe praktike, ajo si brenda dhe jashtë hapësirave të ngushta në qytet në sajë të dimensioneve të saj kompakt dhe manovrim impresionues.
Citroen-2-CV_308x176

La 2 CV
Një makinë shumë e vogël që mund të” transportonte shportën e vezëve nëpër fusha pa e thyer asnjë “. Këto terma janë të shënuara në specifikimet e vitit 1936, përpara se të finalizohet 2CV në vitin 1948.

 

 

CITROËN C3 ORIGINS DHE TRACTION AVANT –
100 VITE PERSONALIZIM


Citroen-C3_308x176

Citroën C3 Origins
Një portret i gjithanshëm dhe i gjallë, Citroën C3 qëndron me styling unik të trupit, komoditet pa kompromis dhe teknologji që rrisin përdorimin e përditshëm. Ajo gjithashtu tërheq përmes potencialit të tij të personalizimit, me 36 kombinime të mundshme jashtë.


Citroen-Traction-Avant_308x176

Traction Avant
Kthehu në vitet 1930, shoferi ishte në gjendje të personalizonte rrotat “Pilot” rrotat e modelit Traction Avant të tyre në të kuqe, të verdhë ose të gjelbër.

 

BERLINA CITROËN C4 CACTUS ORIGINS DHE GS –
100 VITE TË KOMODITETIT


Citroen-C4-Cactus_308x176Citroën C4 Cactus

C4 Cactus krijon Citroën Advanced Comfort®. Ky ishte modeli i parë në Evropë, duke u mbështetur në sediljet progresive hidraulike ® dhe të avancuara, duke sjellë efektin e “tapetit fluturues”.


Citroen-GS_308x176

GS
GS ishte makina e parë për të bërë pezullimin hidropneumatik gjerësisht në dispozicion. Moderne përmes styling dhe smart përmes teknologjisë së saj të guximshme, GS fitoi çmimin Car of the Year në 1971.

SUV KOMPAKT CITROËN C3 AIRCROSS DHE GJYSËM I LARTË  –
100 VITE AVENTURE


Citroen-SUV-C3-Aircross_308x176

Citroën C3 Aircross SUV Origins
Me një dizajn të fuqishëm dhe të ri, SUV C3 Aircross thëret për të përjetuar një eksperiencë të re, për shkak të SUV karakterit dhe teknologjisë së Grip kontrollit që ofron përmirësim të tërheqjes në të gjitha kushtet.


Citroen-Autochenille_308x176jpg

Autochenille
Fryma aventureske e kompakt SUV C3 Aircross është regjistruar në markën e ADN-së. Në 1922, Autochenille Citroën B2 model K1, ose “Scarab i Artë”, ishte automjeti i parë që kaloi Saharan në 1922 në një gjatësi prej 3500 km.

CITROËN C-ELYSÉE ORIGINS I TRACTION AVANT –
100 VITE TE SEDAN-IT


Citroen-C-Elysee_308x176

Citroën C-Elysée
Citroën C-Elysée është i njohur për komoditetin dhe hapësirën e tij. Plotësisht në përputhje me kohën e saj, është një alternativë tërheqëse për klientët që kërkojnë një trup modern dhe të përballueshëm me tre vende.


Citroen-Traction-Avant_bis_308x176

Traction Avant
Para C-Elysee, Citroën ofroi sedanin tjetër me një trup tre-vendësh. Ky është rasti me Traction Avant me një bagazh të veçantë, i cili dyfishoi kapacitetin e bagazhit. Para këtij modeli, Rosalie kënaq dëshirat e shoferëve.

CITROËN C4/GRAND C4 SPACETOURER ORIGINS I C4F –
100 VITE TË UDHËTIMIT ME FAMILJE


Citroen-C4-SpaceTourer_308x176

Citroën C4/Grand C4 SpaceTourer Origins
Simbolet e imagjinatës dhe aventura, Citroën C4 SpaceTourer dhe Citroën Grand C4 SpaceTourer mund të transportojnë deri në 5 ose 7 njerëz në rehati të pabesueshme. Ato ofrojnë dizajn modern, si dhe teknologjitë dhe motorët e gjeneratës së fundit.


Citroen-C4F_308x176

C4F
Në fund të 1920-tës, Citroën C4 F demonstroj lehtësira të jashtëzakonshme. Automjeti i duhur familjar, ai kishte 5 ulëse dhe stolin e pasëm, i cili mund të ndahej, si dhe një mbulesë dy copë e ndarjes së bagazheve.

CITROËN ORIGINS

MUZEU INTERAKTIV I BRENDIT

Musee-citroen-origins_308x176

A jeni gati për një udhëtim nëpër kohë?
Me Citroën Origins, zbuloni një pamje 360 ° të jashtme dhe të brendshme më shumë se 50 modeleve ikonike që e bënë legjendën Citroënin. Nga automjetet e cilësisë së mirë, si Citroën Type A, atyre që janë prapa fuqisë së markës, siç janë makinat tona të garave dhe makinat konceptuese, shohin të gjitha mjetet legjendare që shkruajnë historinë e Citroën dhe hedhin dritë mbi të ardhmen e saj.