April 12, 2021

C5 X I RI – Premiera Botërore

C5 X PREZANTON FILOZOFIN ME TË PËRPARUAR TË CITROENI-t : GUXIMI DHE INOVACIONI PËR NJË UDHËTIM TË KUJDESSHËM

 • Me stilin e tij, C5 X përfaqëson në mënyrë të përsosur filozofinë e Citroën. Origjinale, C5 X është një përzierje e elegancës së sedan, dinamizmit të karavanit dhe trajtimit të ngritur të SUV..
 • C5 X siguron kujdes të plotë shpirtërore falë komoditetit që buron nga gama e Citroën Advanced Comfort® me një kabinë të gjerë, amortizim aktiv Citroën Advanced Comfort dhe sedilje të përparuara.
 • C5 X përmban teknologjinë më të përparuar të kabinës, me një ekran të zgjeruar Head up display, sisteme të ndihmës së drejtimit që prezantojnë drejtimin gjysmë-autonom dhe një ndërfaqe krejtësisht të re komunikimi në ekranin të ndjeshëm ne prekje 12 ”me ekran HD me njohjen e zërit.

CL 21.009.008
Citroën është duke prezantuar modelin e saj të ri C5 X, i cili po rinovon segmentin e madh të automjeteve me pamjen e tij origjinale dhe është një kombinim i sedan dhe karavan. Kjo është një ofertë inovative në traditën e Citroënëve të mëdhenj. Kjo pamje e re, e cila është në dispozicion si me motorë benzinë ​​ashtu edhe me motorë hibridë plotësues, shpreh modernitetin, statusin simbol dhe inovacionin që blerësit e këtij segmenti, si dhe blerësit e SUV, presin.

C5 X prezanton, si një premierë botërore, mbështetjen aktive të Citroën Advanced Comfort që rrit përshtypjen e modelit në një qilim magjik, një ndjenjë që është e lidhur ngushtë me historinë e Citroën; ju fton të udhëtoni me kabinën e saj, si dhoma e ndenjes, me komoditetin e njohur të sediljes Advanced Comfort dhe me hapësirën e pashoqe, veçanërisht në rreshtin e 2-të. Bagazhi, me një vëllim prej 545 L dhe një fund të kujdesshëm, është plotësisht i përshtatshëm për adhuruesit e kara vanit. Versioni hibrid, me ë-Comfort dhe modalitetin elektrik për ngasjen e përditshme, rrit ndjesinë e qetësisë në kabinën.

CL 21.009.027

Siguria e kabinës rritet nga teknologjitë më të fundit që e bëjnë më të lehtë përdorimin e automjetit, të tilla si një ekran i zgjatur, ekran head up ekran i nivelit të syve dhe sisteme të ndihmës së drejtimit, të cilat ulin tendosjen mendore të shoferëve, të tilla si Ndihma e Drejtuesit të Autostradës, ose një ndërfaqe e re komunikimi dhe argëtimi. me ekran HD me prekje 12 “, me njohjen e zërit dhe një pamje që mund të personalizohet me një widget, si në një tablet.

SILUET AVANGARDE CILA ESHTE E PERZIER NE SEGMENTIN TRADICIONALË

Në shikim të parë, C5 X ngjall befasi dhe eksitim në segmentin D i cili është, tradicionalisht. Me konceptin e tij të fuqishëm, unik në treg, C5 X është pozicionuar në krye të gamës së Citroën dhe është frymëzuar, madje edhe në emrin e vet, nga koncepti CXperience, i cili u prezantua në Panairin e Motorëve në Paris 2016..

 •  Koncept individual: siluet moderne dhe innovative  

Silueta e C5 X menjëherë bie në sy: e vendosur fuqishëm mbi rrota, e fortë dhe status. Duke ndryshuar segmentin D, kjo siluetë është një kombinim i një sedan dhe një karavani, të cilave u janë shtuar elemente të SUV. Është një pamje e re që i kushton vëmendje të veçantë aerodinamikës.

CL 21.009.016

 

Kapaku i gjatë I motorit, linjat e buta dhe aerodinamike, pjesa e lartë i shasisë kontribuojnë në dinamizëm dhe dallim; të gjitha këto janë kujtime të modeleve prestigjioze që kanë shënuar historinë e Citroën. Kapaku, një tjetër tipar i Citroëns të mëdhenj, ofron komoditetin e një karavani: ka një hapje të gjerë dhe funksionale dhe një prag të ulët ngarkimi për përdorim më të lehtë dhe praktik të përditshëm..

 •   Pozicion i ngritur për kontroll më të madh

Pozicion i ngritur, falë shikimit më të lartë nga toka dhe rrotave me diametër të madh 720 mm me goma të larta dhe të ngushta

19 ’’ në versionin me ngjyra më të shumë, ofron një pozicion më të lartë drejtimi, për siguri dhe shikueshmëri më të madhe, një element që blerësit e SUV e duan shumë.

CL 21.009.015

 

Me një rrotë prej 2,785 mm, e cila garanton një hapësirë ​​të madhe të pasme, C5 X ofron dimensione të mëdha nga jashtë, me një gjatësi prej 4,805 mm, një gjerësi prej 1,865 mm dhe një lartësi prej 1,485 mm, vlera që e vendosin atë në qendra e segmentit D.

 •      Mbishkrim modern teknologjik i dritës: për të parë dhe për t’u parë

C5 X ofron një nënshkrim të ri të dritës Citroën në V, si përpara ashtu edhe pas. Kjo firmë paraqitet në C4 të ri. E njohur menjëherë dhe që të kujton gjithmonë Citroën, kjo nënshkrim teknologjik i dritës ka fenerë LED në të gjithë gamën. E dukshme gjatë ditës si dhe natës, ajo thekson siluetën e pazakontë të modelit C5

CL 21.009.014

 

FTESË PËR TË UDHËTUAR NË REHATI TË PLOTË

Një ndjenjë e ngrohtësisë, sigurisë dhe hapësirës përhapet nga kabina e C5 X. Ju fton të udhëtoni me dimensionet e tij të mëdha, vëmendjen unike kushtuar detajeve dhe praktikën e saj të pakonkurueshme. Eleganca dhe komoditeti, të kombinuara me teknologji inovative, por diskrete, janë fjalët kyçe të kësaj brendshme të mirëpritur, plotësisht në përputhje me traditën e Citroën.

 •  Hapësira sikur në dhomës së ndenjes, një thirrje për kujdes dhe siguri

E vërtetë ndaj filozofisë së personalizimit të gamës Citroën, C5 X ofron brendshme origjinale, të cilat ju lejojnë të përshtatni kabinën sipas dëshirës tuaj. Brendësia është e bukur falë materialeve të buta dhe vëmendje e veçantë i kushtohet detajeve.

Ulëset Advanced Comfort C5 X janë një model për komoditetin e ulëseve. Do të ndiheni si në shtëpinë tuaj, në dhomën tuaj të ndenjes. Ato sigurojnë komoditet për ulëset dhe komoditet vizual falë një shtrese të veçantë. Rehati dinamike si dhe rehati në pozicionin e trupit arrihet nga një shkumë shumë e trashë në sedilje, e cila ju lejon të ndiheni të relaksuar edhe në udhëtime më të gjata.

CL 21.009.019

 

Një ekskluzivitet i vërtetë Citroën, i cili synon të rikrijojë përshtypjen e fluturimit në një qilim magjik (i cili ekzistonte me Citroëns legjendë) gjatë kalimit të pengesave, vrimave dhe hendekeve, mbështetja e Citroën Advanced Comfort është pjesë e aksesorëve të C5 X. Në versionin plug-in hibrid, C5 X i shtyn kufijtë pak më shumë duke u mbështetur në mënyrë të përparuar në Citroën Advanced Comfort. Me tre mënyra të ndryshme, kontrolli i pezullimit përmirëson efikasitetin e ndalesave progresive hidraulike® duke siguruar komoditet dhe qëndrueshmëri shtesë në kthesa.

Gjatë projektimit C5 X, kabina ishte një preokupim kryesor i Citroën. Vende përpara – komode dhe një panel i rafinuar instrumentesh sigurojnë mjaft hapësirë. Fundi i madh i pasmë fton pushim dhe relaksim, me hapësirë ​​të jashtëzakonshme për këmbë, gjerësi dhe një distancë të madhe nga çatia.

Rehatia e kabinës rritet me ndriçimin, falë një zone me xham 360 ° përreth automjetit, duke përfshirë një dritare të shtyllës C, si dhe një çati të madhe prej xhami me diell që lejon dritën sa të dëshironi..

CL 21.009.018

 

Për udhëtimet më të relaksuara, vëmendje e veçantë i kushtohet izolimit të zërit, me xham me shumë shtresa në pjesën e përparme dhe të pasme, të cilat sigurojnë izolim nga zhurma e jashtme.

 • Të gjitha avantazhet e një karvani: I perdorëshem dhe praktik çdo ditë

Gjatë dizajnimit C5 X, aspektet praktike projektohen deri në detajet më të vogla. Për të tërhequr klientët evropianë që e duan shkathtësinë, bagazhi i C5 Xa është si ata në karvanë, si në madhësi ashtu edhe në përfundim ekskluziv: një vëllim i madh prej 545 L, një dysheme e sheshtë kur ulet stoli i pasmë (ju merrni një vëllim të përdorshëm deri në 1640 L), hapje e gjerë dhe funksionale, mure të sheshta dhe prag të ulët. Mbulesa e bagazhit e bën më të lehtë ngarkimin, ndërsa kapaku i bagazhit të motorizuar ju lejon ta hapni ose mbyllni atë pa përdorur duart kur ato janë të mbushura. Ka shumë ndarje në kabinën, ato të përpunuara me më shumë kujdes, për të ruajtur ose mbajtur sende të ndryshme.

 • ë-Confort hibrid që mund të rimbushet: motor elektrik çdo ditë, 

C5 X ofron një ofertë të përshtatur për përdorime të ndryshme, të përditshme dhe të papritura: një hibrid që mund të plotësohet. Duke lëshuar 225 kf, ky hibrid siguron një udhëtim të qetë, pa CO2, me aftësinë për të drejtuar më shumë se 50 km në modalitetin ZEV, me autonomi në mënyrën elektrike të përshtatur për nevojat ditore të përdoruesve, deri në 135 km / orë. Becomeshtë bërë e mundur të kaloni tërë javën pa përdorimin e një motori me djegie të brendshme, duke karikuar automjetin sipas nevojës, në shtëpi, në punë ose në një karikues publik, kështu që të mund të bëni udhëtime më të gjata, në fundjavë ose në pushime. Ju nuk duhet të shqetësoheni për karikimin, pasi motori me djegie të brendshme mund të marrë pjesën tjetër të udhëtimit.

CL 21.009.011

 

Hibridi i rimbushshëm C5 X është një automjet i përparuar teknologjikisht që është në shërbim të rehatisë dhe shkathtësisë në përdorim: lëvizshmëria e klasës ë-Confort, izolimi i plotë nga rruga dhe bota e jashtme, si në një mëngë, ndërsa të gjitha ndërhyrjet e jashtme filtrohen . Heshtja në mënyrën e funksionimit, rrjedhshmëria gjatë nisjes së automjetit, kënaqësia e ngasjes, mbështetësja e butë, sediljet e përparuara të shkumës Comfort, pa dridhje, ergonomi dhe lehtësia e përdorimit të ndërfaqeve dhe shërbimeve, të gjitha marrin pjesë në krijimin e komoditetit në kabinën, për të gjithë pasagjerët. C5 X përfaqëson një mënyrë të re për të udhëtuar, të sigurt, relaksues dhe pa stres.

TEKNOLOGJIA NË SHËRBIM TË SIGURIS DHE KUJDESIT NË KABINË

C5 X miraton teknologji moderne për t’i bërë udhëtimet pa shqetësime, më të sigurta dhe madje edhe më argëtuese.

 • Ekran Head Up displej i Zgjeruar: i gjithë informacioni i dobishëm është në fushën e shikimit të shoferit për ta bërë atë më pak stresues mendërisht

C5 X ofron një risi që është, në të njëjtën kohë, edhe spektakolare dhe e dobishme, një ekran i zgjeruar Head Up, një ekran në xhamin në lartësin e syve, ngjyra dhe madhësia e madhe; hapi i parë drejt realitetit të shtuar.

Bëhet fjalë për një teknologji, e cila tregohet në konceptin 19_19 dhe që siguron një udhëtim më të qetë dhe më të sigurt: shoferi nuk ka pse të largojë nga rruga për të pasur informacionin që dëshiron..

 •  My Citroën Drive Plus

C5 X prezanton, në Citroën, një ndërfaqe krejtësisht të re komunikimi. Kombinuar me një ekran me prekje 12 ’’ HD, 4 fole USB Type C dhe karikim wireless të smartphone-it, ai azhurnohet në kohë reale, përmes Cloud dhe pranon Mirror Screen pa pasur nevojë të lidhni një smartphone. Ndërfaqja e saj është krijuar si një tablet me ekran me prekje: aftësia për të personalizuar, rregulluar dhe shfaqur cilësimet, miniaplikacionet në ekranin kryesor. Ky sistem ka njohje natyrore të zërit, efikas dhe të lehtë për t’u përdorur, një ndihmës personal i cili kupton se çfarë thuhet, u përgjigjet pyetjeve dhe ekzekuton komanda, si asistenti personal i ofruar në konceptin 19_19.

 •   Sisteme të ndihmës për vozitje për ngasje më të sigurt dhe më të relaksuar

C5 X është gjithashtu në krye të teknologjisë për sa i përket sistemeve të ndihmës së vozitjes falë pajisjeve të ndryshme në bord: radarë, kamera, sensorë.

CL 21.009.039

 

C5 X ofron atë që është, sot, më e mira për sa i përket ngarjes gjysmë-autonome të nivelit 2, në përputhje me ligjin aktual: Highway Driver Assist që kombinon kontrollin adaptiv të shpejtësisë me Stop & Go dhe sistemet e ndihmës për mbajtjen e korsisë: shoferi nuk ka më për të kontrolluar shpejtësinë ose trajektoren, automjeti kujdeset për këto funksione.

Shumë pajisje të tjera e bëjnë më të lehtë jetën e përditshme, të tilla si monitorimi i zonës së verbër me bandë të gjerë, Relart Cross Traffic Alert, i cili zbulon rrezikun pranë automjetit kur kthehet mbrapa, Top 360 Vision, i cili lehtëson menaxhimin duke shfaqur ambiente të jashtme në një tabletë me prekje, ose zhbllokimin dhe duart fillimi i lirë, një funksion që automatikisht zhbllokon dhe bllokon dyert ndërsa shoferi afrohet / largohet nga automjeti.

C5 X, i cili është i disponueshëm si me një motor benzinë ​​ashtu edhe me një hibrid të rimbushur, do të dalë në shitje gjatë gjysmës së dytë të vitit 2021..