November 9, 2018

FITORE HISTORIKE!

Me një karrierë të pasur në botën e garave relly, Sebastian Leb dhe Daniel Elena, për herë të 79-të dhe pas një gare emocionuese, përsëri mundën të fitonin Citroën Total Abu Dhabi WRT, duke konfirmuar në këtë mënyrë vlerën e ekipit që kurrë nuk demoralizoi.

E vetmja ngjarje e mëparshme që Sébastien Loeb kishte tentuar me sukses të kthehej në podiumin përfundimtar të një tubimi ishte kthyer në Tour de Corse të vitit 2004 për të festuar titullin e tij të parë botëror. Ish-gjimnastja përsëriti këtë paraqitje dje, duke konfirmuar rëndësinë historike të kësaj fitoreje, duke pretenduar në paraqitjen përfundimtare të ftuar të kthimit të tij me kohë të pjesshme në 2018, gjashtë vjet pasi ai e kundërshtoi sezonin e tij të fundit të plotë në WRC. Megjithëse ai kishte fituar në Spanjë tetë herë (në mes të 2005 dhe 2012) para se të hynte në këtë vit, ai nuk kishte konkurruar në këtë ngjarje që nga viti 2012. Megjithatë, tre faza e tij fiton në Meksikë – ku gjithashtu mbajti shkurtimisht kryesimin e përgjithshëm – dhe tre të tjera më të shpejta në Korsikë, sugjeruan se ai do të ishte pak a shumë në ritëm.

Ndihmuar në mënyrë të përkryer nga bashkë-shoferi i tij i besueshëm Daniel Elena, kampioni i botës nëntë herë më mirë se më shumë ose më pak: edhe njëherë duke treguar aftësinë e tij të pabesueshme për t’u përshtatur me kushtet, ai gradualisht punoi me ekipin për të rregulluar mirë C3 WRC e tij, duke i dhënë fund këmbës së hapjes në zhavorr në vendin e katërt, vetëm 0.5s mbrapa shoferit të tretë të vendosur dhe 3.4 e parave të pozicionit të dytë. Në këtë proces, ai vendosi një kohë të tretë mbresëlënëse më të shpejtë (+ 2.0s) dhe pastaj një kohë të dytë më të shpejtë (+ 2.9s) në fazën vendimtare La Fatarella – Vilalba (38.85 km).

Ndërkohë, Craig Breen, i cili kishte mbajtur një vend të pestë të ngurta vetëm shtatë të dhjeta pas ekipit të tij të kampionatit botëror, përfundoi ndeshjen e parë në vendin e tetë duke ndjekur një rrotullim. Pjesa më e vështirë ishte ende për të ardhur për Loeb, megjithatë, në këmbën e së shtunës si ace franceze u desh të marrë kushineta e tij përsëri në asfalt. Për më tepër, rrugët ishin të lagura, duke i dhënë atij sfidën shtesë të garës në kushte që ai nuk kishte përjetuar për pesë vjet në një tubim. Megjithatë, përsëri ai shpërtheu të gjithë larg: pasi u njoh përsëri me kushtet në loopin e mëngjesit, një fitore në skenën e SS12 (21.26 km), ndërsa beteja bërtiti rreth tij për titullin e drejtuesve, e promovoi në vendin e tretë, 3.3s pas shoferit të dytë të vendosur dhe 8.0s jashtë udhëheqësit. Craig Breen, nga ana tjetër, për fat të keq ra përsëri në vendin e nëntë pas dy tjerrje.

Me skuadrën përfundimtare të vendosur për të qenë vendimtare për vendet e fundit në podium, Citroën Total Abu Dhabi WRT arriti një goditje të dukshme në fillim të ditës! Skuadra parashikoi në mënyrë të përsëritur se rrugët katalanase do të thaheshin, me Sébastien Loeb, shoferi i vetëm që do të luante për të vendosur katër rrëshqitje të vështira për loopin e hapjes. Fiton dy faza më vonë, ai e bëri atë në shërbimin e mesit të këmbës në epërsi të përgjithshme, 7.1s përpara shoferit të dytë të vendosur! Pavarësisht nga një trembë e vogël (një tezgë në rrethrrotullën në SS17), ace franceze mbajti deri në fund të mitingut për të siguruar fitoren e 79-të të karrierës së tij në WRC me 2.9, pesë vjet pas fitores së tij të fundit të përgjithshme (Argjentinë në 2013) . Kjo performancë e pabesueshme i dha Ushtrisë së Kuqe fitoren e parë të sezonit dhe fitoren e 99-të të historisë së tyre të gjatë në kampionatin botëror. Ndërkohë, Craig Breen përfundoi në vendin e nëntë kurse Khalid Al Qassimi përfundoi pamjen e tij të fundit të vitit në vendin e njëzet e një, pasi gradualisht e ngriti ritmin e tij në zhavorr dhe vazhdoi të mësonte në pistë.