February 11, 2021

CITROËN C3 AIRCROSS I RI – Premiera Botërore

CITROËN C3 AIRCROSS SUV I RI IDEAL PËR Ngasje ne qytet dhe argËtim

 • Citroën C3 Aircross i ri tani është edhe më i pjekur. Pa humbur tiparet e tij unike, ai ka fituar pajisje edhe më të pasura, tipare më ekspresive të karakterit të pasqyruara në pjesën e përparme të re, detaje të reja dekorative dhe një brendshme edhe më të rehatshme..
 • SUV me karakter ekspresiv: ruante siluetën, pozicionin e lartë në rrugë dhe elementët mbrojtës, por gjithashtu fitoi disa tipare të reja, sepse pjesa e përparme u ridizenjua për të fituar status dhe karakter.
 • Akoma një SUV i gjithanshëm: aftësia e tij për të vozitur në rrugë të ndryshme ka mbetur e njëjtë falë funksioneve Grip Control® dhe Hill Descent Assist.
 • SUV i rehatshëm për një mënyrë jetese aktive: ruan modularitetin, hapësirën e brendshme të bollshme dhe të ndritshme dhe ofron komoditet edhe më të madh me sediljet Advanced Comfort, të cilat paraqiten në C5 Aircross.
 • SUV për përdorim të lehtë të përditshëm: me modelin e ri C3 Aircross, jeta është më e thjeshtë, më e sigurt dhe pa shqetësime. Ngarja e automjetit bëhet më e lehtë me një ekran të ri prekës 9 “, pjesët kryesore të integruara në konsolën e re qendrore, 5 teknologji të lidhjes dhe 12 teknologji të ndihmës në drejtimin e makinës, siç janë shfaqja e të dhënave në nivelin e kokës ose kamerat e kthyeshme me Top Rear Vision.

CL 21.003.003

C3 Aircross i ri do të mbërrijë në dyqanet gjatë 2021.

Që nga lansimi i C3 Aircross, deri në fund të vitit 2017, rreth 330,000 njësi janë shitur. Tani ky model vazhdon tranzicionin fyes në një segment automjetesh shumë konkurrues. Konsumatorët menjëherë vlerësuan modelin e tij ekspresiv që mund të personalizohet, si dhe hapësirën dhe modularitetin e pashembullt. Ata kryesisht zgjedhin nivelin më të pasur të pajisjeve (62% për versionin Shine), që dëshmon tërheqjen e tyre. Polivalenca merret nga pjesa e jashtme me mundësi të ndryshme përdorimi dhe hapësira të brendshme të bollshme, gjë që e bën këtë automjet tërheqës për njerëzit aktivë që përpiqen për komoditet dhe modularitet, ndërsa nuk duan të heqin dorë nga lehtësia e trajtimit dhe shkathtësia në ngasjen e përditshme. CU Aircross SUV spikat edhe më shumë me karakterin e tij, duke e bërë atë të duket edhe më modern, ndërsa ofron komoditet më të madh të brendshëm, vozitje të lumtur dhe shkathtësi në përdorim..

 

 1. STIL UNIK, MË SHUMË MUNDËSI PËR PERSONALIZIM

Megjithëse disa versione të trupit po u vijnë gjithnjë e më afër sedanëve, C3 Aircross mbron me forcë karakterin e tij SUV, duke u mburrur me një trup luksoz që fsheh një brendshme të gjerë, dhe, në sajë të një shasi të ngritur dhe rrotave të mëdha, zë një pozicion dominues. Ai thekson shumëllojshmërinë e tij me elemente mbrojtëse në pjesën e poshtme të trupit, parafabrikat, spoilerët e përparmë dhe të pasmë dhe raftet e çatisë që theksojnë grafikisht linjat e plota dhe luksoze. Në lançim, C3 Aircross shprehu opsionet e tij dashamirëse dhe të freskëta të personalizimit dhe dizajnit, ndërsa C3 Aircross i ri tani po hyn në vitet e tij të pjekura. Ai arriti të ruajë origjinalitetin dhe mënyrën e tij të të menduarit, dhe karakteri i gjallë u maturua ndërsa fitoi pajisje më të pasura dhe një pamje më ekspresive, të pjekur dhe me cilësi të lartë që do të përmbushë pritjet e tregut.

CL 21.003.021

 

STIL UNIK I PJESËS SË PËRPARME

C3 Aircross i ri thekson pamjen e tij me një fund të ridizenjuar që tani është edhe më i njohur dhe i veçantë në status. Frymëzuar nga automjeti konceptues CXPERIENCE, i prezantuar në C3 2020 të ri, ai na njeh me nënshkrimin e ri të Citroën për 2021: një identitet i njohur, i shënuar dhe unik.

Pjesa e përparme e re vërehet në shikim të parë, veçanërisht në sajë të fenerëve. Chevronët e dyfishtë të kromuar shtrihen drejt fenerëve LED, modeluar nga C3 i ri dhe C4 i ri, por pamja e tij është më muskulore. Dritat LED sigurojnë një shikim më të mirë, duke i dhënë shoferit një ndjenjë më të madhe sigurie. C3 Aircross ka një grilë të re me një motiv të ri gjeometrik dhe një spoiler të ri përpara me ngjyrë gri argjendi me detaje ngjyrash që theksojnë qëndrueshmërinë e tij.

Ky fund i ri i përparmë ka një strukturë më imponuese me një mbulesë të lartë dhe horizontale. Falë pamjes së tij më moderne, C3 Aircross duket më ekspresiv dhe i fuqishëm.

C3 Aircross i ri është i fortë në rrotat e tij dhe ka një mbulesë të lartë dhe horizontale, sipërfaqe luksoze dhe sipërfaqe të vazhdueshme xhami rreth trupit. Për shkak të pamjes së saj ekspresive, ai është menjëherë i ndryshëm nga B-SUV-të e tjerë.

CL 21.003.004

MË SHUMË MUNDËSI PËR PERSONALIZIM

C3 Aircross i ri ka zhvilluar programin e tij të personalizimit për të përmbushur pritjet e klientëve dhe për t’i ndihmuar ata të marrin një SUV unik që i përshtatet atyre dhe që është i njohur dhe modern.

70 kombinime të ndryshme janë në dispozicion nga jashtë përmes:

 • 7 ngjyra të trupit, duke përfshirë 3 të reja: gri Kaki, blu Voltaic dhe të bardhë Banquise.
 • 4 pako me ngjyra, duke përfshirë 2 ngjyra të reja: Portokalli Anodised dhe Blu Anodised Blue. Paketat me ngjyra përfshijnë futje origjinale dhe grafike me ngjyra, të cilat ndodhen në pjesët anësore të spoilerit të përparmë, në ambientet e pasqyrave dhe në dritaren e shtyllës C. Kjo dritare gjithashtu ka një nënshkrim të ri anësor: blindët e famshëm shumëngjyrësh venecianë plotësohen me një afishe të re grafike katrore në përputhje me paketën e zgjedhur të ngjyrave: blind blind venecian me pamjen e një pasqyre kromi për paketat e ngjyrave Black Shiny Black dhe Anodised Blue Blue, kub i bardhë për paketimin e ngjyrave Polar White dhe kub portokalli për paketimin e ngjyrave Portokalli i Anodizuar.
 • Opsionale, 2 ngjyra të çatisë: e bardhë ose e zezë.

C3 Aircross ofron rrota të reja, me një dizajn më grafik dhe dinamik, nga 16 “dhe 17”, të dyja të disponueshëm në një diamant ose grafikë të zezë, kështu që klientët mund të zgjedhin nëse duan një pamje më të sofistikuar ose më të guximshme..

Personalizimi i plotësuar vazhdon në ambientet e brendshme përmes 4 rregullimeve të ndryshme të brendshme, secila prej të cilave ka identitetin e vet që plotëson pritjet dhe dëshirat e secilit individ:

 • I dekoruar ne paisje standarde, i thjeshtë dhe qetësues, ka tapiceri vendesh gri të plotësuara me pajisje dekorative në panelin e instrumenteve.
 • Dizajni Urban Blue, një pasqyrim i modernitetit dhe kënaqësisë së udhëtimit, ndërthurja e hollë, në një frymë sportive, kanavacë blu dhe lëkurë blu, një fjongo dekorative me një motiv shevroni në pjesën e sipërme të sediljes dhe një fjongo në panelin e instrumenteve me një efekt blu lëkure.
 • Metropolitan Graphite, i futur në modë, kombinon kanavacën gri me kanavacën prej lëkure grafit, e cila bashkohet në pjesën e sipërme të sediljes nga një shirit dekorativ me strukturë druri të lehta dhe një rrip gri në panelin e instrumenteve.
 • Dizajni Hype Grey, i sofistikuar, kombinon lëkurë gri-jeshile me kanavacë lëkure të zezë, shirit gri-jeshil në panelin e instrumenteve dhe shirita dekorativë në pjesën e sipërme të sediljes me një motiv chevron.

Sofistikimi i dekorimit Metropolitan Graphite dhe Hype Grey theksohet nga thurja e re dekorative e Citroën, unike në treg, në chevrons të stilizuara. Këto qepje dekorative u shfaqën për herë të parë në modelin e ri C4.

CL 21.003.005

 

 1. JETA AKTIVE DHE E SIGURT

ULËSE ADVANCED COMFORT PËR NDJENJË TË MIRË

C3 Aircross i ri u lejon klientëve të saj të ndjehen “si në shtëpi” pas timonit, duke theksuar më tej komoditetin në automjet përmes programit Citroën Advanced Comfort®.

Përveç pezullimit të rregullueshëm që, për këtë segment, ofron butësi të pashembullt të ngasjes, C3 Aircross ofron komoditet shtesë falë sediljeve të reja Advanced Comfort, të paraqitura në C5 Aircross. Sediljet Advanced Comfort, të disponueshme me Urban Blue, Graphite Metropolitan dhe Hype Grey, sigurojnë komoditet në 4 mënyra: komoditet vizual, komoditet prekje, komoditet trupi dhe rehati dinamike:

 • Komoditeti vizual shprehet përmes tapicerive unike, karakteristike për Citroën, e cila në shikim të parë sugjeron një mbështetje të butë dhe të rehatshme.
 • Prekja e rehatshme sigurohet nga një sfungjer i trashë 15 mm, i cili ndihet posa të ulet, sepse i ngjan një dysheku.
 • Komoditeti në mbajtje karakterizohet nga mbështetja e përforcuar e sediljes që është e madhe dhe e rehatshme.
 • Komoditeti dinamik lejon udhëtarët të fillojnë udhëtime të gjata, të cilat nuk do të jenë të mundimshme falë gomës së trashë në mes të sediljes dhe me një sfungjer të strukturuar më të trashë.

CL 21.003.006

 

Ndriçimi i hapësirës, ​​modularitetit dhe referencës në këtë segment

C3 Aircross i ri ka ruajtur modularitetin e tij të referencës, hapësirën dhe ndriçimin, për një rehati dhe shkathtësi edhe më të madhe në përdorim. Falë dimensioneve të jashtme kompakte 4.16m, të cilat lejojnë që ajo të operohet lehtësisht, C3 Aircross ofron hapësirë ​​të gjerë unike për segmentin e saj.

Duke ofruar një brendësi jashtëzakonisht të gjerë, me hapësirë ​​të bollshme për gjurin në sediljet e pasme dhe mbi kokat e pasagjerëve (e cila dallohet në segmentin e saj), C3 Aircross i ri ofron modularitet të pashembullt me ​​një stol rrëshqitës që mund të zhvendoset deri në 150 mm dhe me 2 pjesë të pavarura, si dhe me një sedilje të pasagjerit përpara që mund të paloset në një tryezë për të siguruar një gjatësi ngarkese prej 2.40 m për transportimin e sendeve shumë të gjata (pajisje sportive, pjesë mobiljesh, etj.). Vëllimi i bagazhit mund të rritet nga 410 L në 520 L kur stoli i pasmë të zhvendoset përpara, dhe nëse stoli është palosur, vëllimi rritet në 1289 L.

CL 21.005.001

 

Një avantazh tjetër i kabinës së saj të pasagjerëve është ndriçimi i jashtëzakonshëm, falë sipërfaqeve të mëdha prej xhami dhe çatisë panoramike prej xhami që mund të hapet dhe përmes së cilës drita vërshon në brendësi.

C3 Aircross ka ruajtur të gjithë funksionalitetin e tij falë një konsol qendre të sofistikuar. Në pjesën e pasme të konsolës ka një hapësirë ​​të madhe për ruajtje, e cila mund të arrihet nga pasagjerët si përpara ashtu edhe pas, dhe e cila mund të mbyllet me një grila rrëshqitëse. Të gjithë pasagjerët kanë hapësira të mjaftueshme për ruajtje: një ndarje e vogël përpara pasagjerit përpara, një mbajtëse filxhani në qendrën e palosshme të stolit të pasmë, ndarje në derën e përparme dhe shumë hapësirë ​​në pjesën e poshtme të konzollës qendrore.

CL 21.005.002

 

TEKNOLOGJIA PËR CDO DITË PËR VOZITJE PA SHQETËSIM

C3 Aircross i ri ofron të gjitha teknologjitë për sigurinë dhe sigurinë e shtuar pas timonit. Isshtë e pajisur me një ekran të ri prekës 9 “, i cili siguron ergonomi më të mirë, lexueshmëri më të mirë dhe komoditet në përdorim. Ekrani i ri me cilësi të lartë përmban Citroën Connect Nav ose funksionin Mirror Screen, i cili është i pajtueshëm me Android Auto dhe Apple CarPlay. Karikimi pa tel për telefonat inteligjentë dhe Citroën Connect Assist janë gjithashtu të disponueshëm.

CL 21.003.008

 

C3 Aircross i ri është i pajisur me 12 teknologji të ndihmës intuitive të ngasjes, të cilat e bëjnë më të lehtë ngasjen e përditshme dhe e bëjnë atë më të lehtë dhe më të sigurt. Teknologjitë e sigurisë të tilla si një ekran me ngjyra që shfaq të gjithë informacionin në nivelin e syve, njohjen e shenjës së trafikut në kufirin e shpejtësisë, Frenën e Sigurisë Aktive ose zëvendësimin automatik të rrezeve të larta dhe të ulëta. Pajisjet që thjeshtojnë përdorimin e përditshëm, të tilla si aksesi pa duar dhe fillimi, Parku i Ndihmës ose kamera e kthimit të kthimit nga Top Rear Vision, e cila, në një ekran me prekje, tregon hapësirën prapa automjetit.

Për të qenë në gjendje të shprehë tiparet e një SUV të vetëm dhe për të zotëruar me lehtësi pjesën më të madhe të terrenit, C3 Aircross i ri ofron Grip Control® me Hill Assist Descent, i cili lejon që automjeti të nxirret nga çdo situatë, pavarësisht nga kushtet e jashtme. Ky sistem ju lejon të rregulloni drejtimin e rrotave të përparme në një terren të caktuar, si dhe të ruani shpejtësinë edhe në shpatet e pjerrëta.

CU Aircross SUV i ri ofron një sërë motorësh të fuqishëm me benzinë ​​PureTech dhe naftës BlueHDi: PureTech 110 BVM6, PureTech 130 EAT6, BlueHDi 110 BVM6 dhe BlueHDi 120 EAT6.

CL 21.003.007

 

KARAKTERISTIKAT TEKNIKE

 •  Gjatësia: 4 160 mm
 •  Gjerësia: 1,760 mm
 •  Lartësia: 1,640 mm
 •  Baza e rrotave: 2,600 mm
 •  Vëllimi i bagazhit: 410-520 L, deri në 1289 L